Choroby weneryczne są zazwyczaj traktowane jak temat tabu, nie zmienia to jednak tego, że wciąż istnieją i dla wielu osób mogą stanowić poważne zagrożenie. Jedną z nich jest kiła, czyli zakażenie bakteryjne, które przenosi się z człowieka na człowieka w bardzo łatwy sposób.
Jak przenosi się kiła?
Kiła jest chorobą przenoszoną zazwyczaj droga płciową, niezależnie od tego, w jaki sposób przebiegają kontakty z osobą zarażoną (kontakty oralne i analne również prowadzą do zakażenia). Dodatkowo należy uwzględnić, że choroba może zostać przekazana przez kontakt z krwią, uszkodzoną skórą, błonami śluzowymi lub poprzez łożysko od matki do dziecka.
Objawy kiły
W zależności od tego, z jaką postacią choroby mamy do czynienia, kiła może wyglądać w różny sposób. Jej wczesne stadium obejmuje okres około dwóch lat i wyróżnić możemy w nim kiłę pierwotną i wtórną.
Pierwotna kiła charakteryzuje się pojawieniem pojedynczych owrzodzeń z wydzieliną, często z towarzyszeniem powiększenia węzłów chłonnych. Owrzodzenia zazwyczaj pojawiają się na U kobiet najczęściej na wargach sromowych i szyjce macicy, a u mężczyzn na prąciu lub w okolicach odbytu. Podczas postaci wtórnej liczba grudek jest większa i są rozłożone symetrycznie. Może pojawić się wysypka, a także niecharakterystyczne objawy, jak utrata apetytu, ból gardła czy gorączka.
W późnym przebiegu choroby (po dwóch latach) następuje upośledzenie funkcjonowania narządów wewnętrznych (np. układu nerwowego, sercowo-naczyniowego).
Leczenie
Leczenie choroby jest najbardziej efektywne, jeśli zaczyna się na jej jak najwcześniejszym etapie. Jeśli nie masz pewności, czy rzeczywiście cierpisz na tę chorobę, kiła badania pomogą tobie i twojemu lekarzowi w jej zdiagnozowaniu lub wykluczeniu. Na tej podstawie zostanie podjęta odpowiednia antybiotykoterapia.